Tajemství chuti: Průvodce světem Vinohradského pivovaru
Historie Vinohradského pivovaru
Vinohradský pivovar, dnes již bohužel zaniklý, patřil k významným pražským pivovarům s bohatou historií. Jeho počátky sahají až do 17. století, konkrétně do roku 1642, kdy byl založen na tehdejším venkovském předměstí Prahy, na Vinohradech. Pivovar se rychle rozrůstal a zásoboval svým pivem nejen obyvatele Vinohrad, ale i široké okolí. Jeho věhlas byl založen na kvalitě vařeného piva, která se tradovala z generace na generaci sládků. V 19. století prošel pivovar rozsáhlou modernizací, jež mu umožnila držet krok s rostoucí poptávkou a konkurencí. Byly vybudovány nové varny, spilky a ležácké sklepy, čímž se pivovar zařadil mezi nejmodernější pivovary své doby. Bohužel, ani modernizace nezabránila jeho postupnému úpadku ve 20. století. Konkurence ostatních, větších pražských pivovarů, a později i nástup levnějších piv z průmyslových pivovarů, vedly k jeho uzavření v roce 1930. Dnes nám po tomto významném pivovaru zůstávají pouze archivní dokumenty a vzpomínky pamětníků.
Založení a počátky slávy
Vinohradský pivovar, dnes již bohužel zaniklý, patřil k významným pražským pivovarům s bohatou historií. Jeho založení se datuje do roku 1893, kdy se skupina vinohradských měšťanů rozhodla vybudovat moderní pivovar, který by konkuroval zavedeným podnikům. Místo pro stavbu bylo zvoleno strategicky na tehdejším okraji Královských Vinohrad, v blízkosti tehdejší usedlosti Gröbovka a s dobrým dopravním spojením. Stavba probíhala rychle a již v roce 1895 se v novém pivovaru začalo s vařením piva. Pivovar se od počátku orientoval na produkci kvalitního ležáku plzeňského typu, který si brzy získal oblibu mezi Pražany. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a pivovar se musel potýkat s nedostatkem kapacity. Proto byla v roce 1900 zahájena výstavba nové varny a dalších provozních budov. Vinohradské pivo, známé pod značkou "Vinohradský Granát", se stalo symbolem kvality a bylo oceňováno na mnoha výstavách. Pivovar prosperoval až do první světové války, která znamenala útlum výroby a následné ekonomické potíže.
Vlastnost | Vinohradský pivovar |
---|---|
Typ | Restaurační minipivovar |
Lokace | Praha |
Období rozkvětu a konkurence
Na přelomu 19. a 20. století zažívaly oba pivovary období nebývalého rozmachu. Vinohradský pivovar, těžící z rostoucí popularity spodně kvašených piv plzeňského typu, expandoval a modernizoval svou výrobu. V roce 1893 dosáhl výstavu bezmála 200 000 hektolitrů, čímž se zařadil mezi největší pivovary v Čechách. Podobně i pivovary v Praze procházely dynamickým rozvojem, ať už šlo o zavedené značky jako Smíchovský pivovar či dynamicky se rozvíjející podniky jako Braník. Rostoucí konkurence však s sebou přinášela i potřebu s ní bojovat. Pivovary se snažily zaujmout nejen objemem výroby, ale i kvalitou a rozmanitostí nabízených piv. Investovalo se do reklamy, budování sítí hospod a výčepů a v neposlední řadě i do inovací a zdokonalování technologie výroby.
Úpadek a uzavření pivovaru
Počátek 20. století přinesl vinohradskému pivovaru nelehké časy. Konkurence pražských pivovarů byla značná a poptávka po pivu z Vinohrad klesala. První světová válka a následná hospodářská krize situaci ještě zhoršily. Pivovar se potýkal s nedostatkem surovin a klesající kupní silou obyvatelstva. Navzdory snaze o modernizaci a rozšíření výroby se pivovaru nedařilo konkurovat velkým pražským pivovarům, jako byl například Smíchovský pivovar či Staropramen. V roce 1929 byl vinohradský pivovar nucen ukončit výrobu a jeho areál byl postupně rozprodán. Tím skončila více než šedesátiletá tradice vaření piva na Vinohradech. Uzavření pivovaru bylo pro Vinohrady citelnou ztrátou. Pivovar nebyl jen místem výroby piva, ale také důležitým centrem společenského života.
Snahy o obnovu tradice
V posledních letech sílí v Praze snahy oživit zašlou slávu tradičních pivovarů. Jedním z nejvýraznějších příkladů je bezesporu snaha o obnovení Vinohradského pivovaru. Ten byl založen již v roce 1893 a brzy si získal věhlas kvalitou svého piva. Bohužel, po roce 1948 byl pivovar znárodněn a jeho sláva postupně upadala, až byl v 90. letech zcela uzavřen. Dnes se skupina nadšenců snaží o jeho znovuotevření a oživení tradiční receptury. Podobný osud potkal i mnoho dalších pražských pivovarů, které se staly obětí změn na trhu a nedokázaly čelit konkurenci velkých pivovarnických skupin. Přesto i v této oblasti se blýská na lepší časy. Zájem o kvalitní a poctivé pivo stále roste a s ním i šance na obnovení tradičních pivovarů a návrat k poctivému řemeslu.
Současnost a budoucnost
Vinohradský pivovar po svém znovuotevření v roce 2014 navázal na bohatou historii vaření piva v Praze a stal se oblíbeným místem pro milovníky zlatavého moku. Pivovar sází na tradiční české receptury a zároveň experimentuje s novými druhy piv, čímž oslovuje širokou škálu pivařů. V nabídce nechybí klasické ležáky, polotmavé speciály ani sezónní piva vařená s využitím lokálních surovin. Pražské pivovary tak i v dnešní době dokazují, že si své místo na slunci zaslouží. Neustále se rozvíjející pivní kultura v Praze láká stále více turistů i místních, kteří oceňují kvalitu a rozmanitost nabídky. Budoucnost vinohradského pivovaru i dalších pivovarů v Praze vypadá nadějně. Zájem o poctivé pivo z malých pivovarů roste a s ním i poptávka po autentických zážitcích spojených s jeho konzumací.
Vinohradský pivovar, to byla krása! Pamatuju si, jak jsme tam chodívali s dědou na desítku. Říkával, že pivo chutná nejlíp, když se pije tam, kde se narodilo.
František Novotný
Zajímavosti a legendy
Vinohradský pivovar, dnes již bohužel neexistující, se zapsal do historie Prahy nejen svým pivem. Traduje se, že v podzemních prostorách pivovaru se kdysi ukrývali uprchlí náboženští reformátoři. Temné kouty pivovarských sklepů jim skýtaly útočiště před pronásledováním. Ačkoliv se tato historka nepodařila s jistotou potvrdit, dodává místu tajemnou a romantickou atmosféru.
Pražské pivovary jsou opředeny mnoha legendami. Jedna z nich se váže k postavě slavného alchymisty Edwarda Kelleyho. Ten měl údajně v 16. století experimentovat s výrobou zlata přímo v prostorách dnešního pivovaru U Fleků. Ačkoliv se mu zlato vyrobit nepodařilo, objevil prý recept na lahodný a silný tmavý ležák, který se ve Fleku vaří dodnes. Ať už je pravda jakákoliv, příběhy a legendy dodávají pražským pivovarům a jejich pivu nezaměnitelnou magii. Jsou to místa s bohatou historií, která se prolínají s životem města a jeho obyvatel po staletí.
Publikováno: 06. 11. 2024
Kategorie: gastronomie