Tajemství dokonalého topinkovače: Jak si vybrat a používat ho jako profík

Topinkovač

Historie topinkovače

Dávno před příchodem elektrických topinkovačů, které dnes známe, si lidé opékali chléb nad ohněm už od pradávna. Prvním krokem k modernímu topinkovači byl vynález elektrické energie. V roce 1893 představila britská společnost Crompton & Co. první elektrický topinkovač s názvem Eclipse. Tento raný model se skládal ze sady drátěných cívek zahřívaných elektřinou, které opékaly chléb z jedné strany. Uživatel musel chléb ručně otočit, aby se opékal rovnoměrně. Ačkoliv byl Eclipse revolučním vynálezem, byl pomalý a nepraktický.

V roce 1909 představila společnost General Electric první komerčně úspěšný elektrický topinkovač D-12. D-12 měl kovové tělo a topil pouze z jedné strany. Teprve v roce 1919 vynalezl Charles Strite automatický vysouvací topinkovač, který se stal základem pro moderní topinkovače. Strite přidal do topinkovače časovač a pružinový mechanismus, který po uplynutí nastavené doby chléb automaticky vysunul. Tento vynález znamenal revoluci v kuchyňském náčiní a topinkovače se staly běžnou součástí domácností po celém světě.

Typy topinkovačů

Na trhu existuje široká škála topinkovačů, které uspokojí potřeby každé domácnosti. Mezi nejzákladnější typy patří dvouplátkové topinkovače, ideální pro jednotlivce nebo páry. Pro početnější rodiny jsou tu čtyřplátkové topinkovače, které zvládnou připravit snídani pro všechny najednou. Pokud si rádi pochutnáte na sendvič, pak oceníte topinkovač se sendvičovačem. Ten je vybaven speciálními mřížkami, které vám umožní ohřát a opéct sendviče dozlatova. Pro milovníky pečiva všech tvarů a velikostí jsou tu topinkovače s dlouhými otvory. Ty pojmou i větší plátky chleba nebo bagety. Ať už hledáte jakýkoliv typ topinkovače, vždy se zaměřte na jeho funkce a vlastnosti.

Funkce moderních topinkovačů

Dnešní topinkovače už dávno nejsou jen jednoduché přístroje s jednou funkcí. Moderní kuchyně vyžadují chytré a multifunkční pomocníky, a proto se i topinkovače dočkaly inovací. Mezi nejoblíbenější funkce patří regulace stupně opékání, díky které si můžete vychutnat topinky přesně podle vaší chuti – od zlatavě křupavých až po ty tmavší a křupavější. Užitečnou funkcí je i rozmrazování, se kterou snadno připravíte topinky i z pečiva uloženého v mrazáku. Některé modely topinkovačů disponují i funkcí ohřevu, která umožňuje ohřát již hotové pečivo, aniž by došlo k jeho spálení. Moderní topinkovače jsou často vybaveny i dalšími praktickými funkcemi, jako je například automatické centrování pečiva pro rovnoměrné opékání z obou stran, vysoký zdvih pro snadné vyjmutí i malých kousků pečiva, nebo vyjímatelná miska na drobky pro snadnou údržbu. Při výběru topinkovače se tak vyplatí zvážit, které funkce využijete a které pro vás budou největším přínosem.

Výběr správného topinkovače

Topinkovač patří k základním spotřebičům v kuchyni, a proto je důležité vybrat si ten správný, který bude vyhovovat vašim potřebám. Při výběru zvažte, jak často a kolik toastů budete připravovat. Pro jednotlivce nebo páry postačí topinkovač na dva plátky, zatímco pro větší rodiny je vhodnější zvolit model se čtyřmi otvory. Důležitým faktorem je také výkon. Topinkovače s vyšším výkonem ohřívají chléb rychleji, což šetří čas a energii. Věnujte pozornost funkcím, které topinkovač nabízí. Užitečné jsou funkce jako rozmrazování, opékání pečiva z jedné strany nebo regulace stupně opečení. Některé modely disponují i ​​funkcí pro ohřívání pečiva. Nezapomeňte zohlednit i design a materiál. Topinkovač by měl ladit s vaší kuchyní a zároveň by měl být vyroben z kvalitních materiálů, které zaručí dlouhou životnost. Nerezové topinkovače jsou odolné a snadno se čistí.

Bezpečnostní tipy

Při používání topinkovače a dalšího kuchyňského náčiní je vždy na prvním místě bezpečnost. Vždy se ujistěte, že máte suché ruce, než se dotknete topinkovače nebo jeho zástrčky. Nikdy nenechávejte topinkovač bez dozoru, když je zapojený do zásuvky. Ujistěte se, že je topinkovač umístěn na rovném, stabilním a nehořlavém povrchu, daleko od hořlavých materiálů, jako jsou záclony nebo utěrky. Pravidelně čistěte drobky z topinkovače, abyste předešli jejich vznícení. Nikdy se nepokoušejte vyndat zaseknutý chléb z topinkovače pomocí kovových předmětů, mohlo by dojít k úrazu elektrickým proudem. Vždy nejprve odpojte topinkovač ze zásuvky. Pamatujte, že bezpečnost je na prvním místě a dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete předejít nehodám v kuchyni.

Funkce Základní topinkovač Topinkovač s dlouhými sloty
Počet slotů na chléb 2 4 (2 dlouhé)
Regulace teploty Ano Ano
Funkce rozmrazování Ne vždy Často

Čištění a údržba

Pravidelné čištění a údržba vašeho topinkovače je zásadní pro jeho dlouhou životnost a vaši bezpečnost. Před čištěním vždy odpojte topinkovač ze zásuvky a nechte ho zcela vychladnout. Nikdy neponořujte topinkovač, jeho kabel ani zástrčku do vody ani jiné tekutiny. K odstranění drobků z topinkovače použijte měkký kartáček nebo vysavač s nástavcem na štěrbinové hubice. Vyvarujte se používání ostrých předmětů, které by mohly poškodit topné tělesa nebo vnitřek topinkovače. Vnější povrch topinkovače otřete vlhkým hadříkem a osušte. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky ani drátěnky. Pravidelně kontrolujte a čistěte i tác na drobky, pokud ho váš topinkovač má. Udržujte okolí topinkovače čisté a bez nepořádku, abyste předešli vzniku požáru. Dodržováním těchto jednoduchých pokynů si zajistíte bezproblémový chod vašeho topinkovače po mnoho let.

Topinkovač, ten tichý společník ranního rituálu, co promění obyčejný chléb v křupavou symfonii chutí.

Božena Němcová

Recepty na topinky

Topinkovač, ten nezbytný pomocník v kuchyni, nám otevírá dveře k nekonečným možnostem přípravy topinek. Už dávno neplatí, že topinky jsou jen nouzovým řešením k večeři. S trochou fantazie a správným kuchyňským náčiním se z nich stane lahodná snídaně, lehký oběd nebo večeře. Základem je kvalitní chléb, ideálně nakrájený na plátky o tloušťce okolo 1 cm. Pečivo vložíme do topinkovače a nastavíme požadovanou intenzitu. Zatímco se topinky opékají dozlatova, připravíme si pomazánku nebo další ingredience. Fantazii se meze nekladou. Skvěle se hodí avokádo, vejce, sýry, šunka, zelenina, ryby, ale i sladké varianty s ovocem, marmeládou nebo tvarohem. K dochucení použijeme bylinky, koření, dijonskou hořčici nebo různé druhy olejů.

Publikováno: 28. 10. 2024

Kategorie: gastronomie