Fazole na kyselo: Poctivá česká klasika, která zahřeje i potěší

Fazole Na Kyselo

Fazole na kyselo: Klasika české kuchyně

Fazole na kyselo, to je synonymum pro tradiční české jídlo, které voní domovem a evokuje vzpomínky na dětství. Tato sytá a chutná polévka, známá také jako fazolová polévka s kyselou smetanou, je připravována z fazolí, brambor, kořenové zeleniny a zásmažky, do které se přidává ocet nebo kyselé zelí pro dosažení charakteristické nakyslé chuti. Fazole na kyselo se obvykle zahušťují jíškou z hladké mouky a másla a podávají se s chlebem. Existuje mnoho variant tohoto receptu, každá rodina má svůj vlastní, ať už jde o přidání uzeného masa, hub nebo majoránky. Ať už si fazoli na kyselo vychutnáte v restauraci, nebo uvaříte doma podle rodinného receptu, jedno je jisté - tato česká klasika vás zasytí a zahřeje na těle i na duši. Fazole na kyselo jsou nejen chutné, ale i nutričně hodnotné. Fazole jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, a kyselé zelí je známé pro své probiotické účinky.

Historie a původ receptu

Fazole na kyselo, sytý a vydatný pokrm, má v české kuchyni dlouhou a bohatou historii. Jeho kořeny sahají až do dob, kdy byly fazole, jedna z nejstarších kulturních plodin na světě, běžnou součástí jídelníčku našich předků. Již v minulosti se fazole často kombinovaly s kyselými ingrediencemi, jako je kysané zelí nebo podmáslí, pro zlepšení stravitelnosti a chuti. Tradiční česká fazolová polévka s kyselou smetanou, předchůdce dnešních fazolí na kyselo, byla oblíbeným jídlem chudých lidí, jelikož se dala připravit z levných a dostupných surovin. Postupem času se receptura vyvíjela a obohacovala o další ingredience, jako je cibule, česnek, uzeniny a koření. Fazole na kyselo se staly symbolem české kuchyně a dodnes patří mezi nejoblíbenější jídla v českých domácnostech.

Vlastnost Fazole na kyselo Gulášová polévka
Základní surovina Fazole Hovězí maso
Chuť Kyselá, slaná Pikantní, sladká
Typická příloha Chléb Knedlík

Fazole na kyselo, to je chuť domova, vůně babiččiny kuchyně a vzpomínka na nedělní obědy u velkého stolu.

Jindřich Dvořák

Ingredience pro dokonalou chuť

Tradiční česká kuchyně se pyšní mnoha lahodnými a sytými pokrmy, mezi něž neodmyslitelně patří i fazole na kyselo. Toto jednoduché, ale chuťově bohaté jídlo v sobě snoubí jemnou chuť fazolí s příjemnou kyselostí, která mu dodává nezaměnitelný charakter. Tajemství dokonalé chuti se ukrývá v pečlivém výběru ingrediencí a jejich vzájemné harmonii. Základem jsou pochopitelně fazole, ať už se jedná o klasické bílé fazole, nebo jejich barevné varianty. Důležité je jejich důkladné propláchnutí a následné namáčení, ideálně přes noc. Tím se zbavíme nežádoucího nařachání a fazole krásně změknou. Kyselost pokrmu dodává zpravidla ocet, ať už klasický kvasný lihový, nebo jemnější jablečný. Jeho množství je na individuální chuti, ale platí, že méně je někdy více. Pro vyvážení kyselosti se do fazolí na kyselo často přidává cukr, který zároveň podtrhne jejich přirozenou sladkost. Důležitou roli hraje i cibule, která se do pokrmu restuje dozlatova a dodává mu příjemnou sladkou chuť a vůni. Pro zahuštění se používá hladká mouka, kterou je třeba důkladně orestovat, aby nezůstala syrová. Nepostradatelným prvkem je pak samozřejmě sůl a pepř, které dodají pokrmu na intenzitě a chuti. Pro milovníky výraznějších chutí se pak nabízí možnost přidat do fazolí na kyselo i další ingredience, jako je například uzená slanina, klobása, majoránka, kmín, nebo bobkový list.

Postup přípravy krok za krokem

Fazole na kyselo a tradiční česká fazolová polévka s kyselou smetanou, to jsou dvě lahůdky, které v nás evokují vzpomínky na babiččinu kuchyni. Ačkoliv se názvy mohou zdát podobné, příprava se liší. Začněme s fazolemi na kyselo. Den předem namočíme fazole do studené vody, aby změkly. Druhý den vodu slijeme a fazole zalijeme čerstvou vodou. Přidáme bobkový list, nové koření a celý pepř. Vaříme do změknutí, ale pozor, nesmí se rozvářet. Mezitím si nakrájíme cibuli nadrobno a osmažíme ji dozlata. Do fazolí přidáme pro vaření na kyselo zásadní ingredienci - ocet. Chuť doladíme solí, cukrem a kmínem. Nakonec vmícháme připravenou jíšku z hladké mouky a oleje. A jak je to s fazolovou polévkou? Základ tvoří zeleninový vývar, do kterého přidáme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu a brambory. Zvolit můžeme i variantu s uzeným masem, které dodá polévce další chuťový rozměr. Zatímco se zelenina vaří, připravíme si jíšku z másla a hladké mouky. Do hotové jíšky vmícháme část horkého vývaru a důkladně rozmícháme, aby se netvořily hrudky. Jíšku vlijeme do polévky a necháme provařit. Nakonec přidáme sceděné fazole z předchozího dne a dochutíme solí, pepřem a majoránkou. Podáváme s lžící zakysané smetany a čerstvým chlebem. Obě varianty, ať už zvolíte fazole na kyselo, nebo tradiční českou fazolovou polévku, vás zaručeně zasytí a zahřejí.

Tipy pro ještě lepší fazole

Pro ještě lahodnější fazole na kyselo a tradiční českou fazolovou polévku s kyselou smetanou existuje několik tipů. Základem je výběr kvalitních fazolí. Ideální jsou drobnější odrůdy, jako jsou například tepané fazole, které se dobře rozváří. Před vařením je nutné fazole namočit alespoň na 12 hodin do studené vody. Během vaření nepřidávejte sůl, zpomalila by změknutí fazolí. Pro výraznější chuť přidejte k fazolím při vaření bobkový list, nové koření a celý černý pepř. Kyselost polévky regulujte octem nebo citronovou šťávou, a to až na závěr vaření. Pro zjemnění chuti přidejte do hotové polévky lžíci másla a podávejte s čerstvým chlebem.

Servírování a vhodné přílohy

Fazole na kyselo, tradiční česká pochoutka, se nejčastěji servírují horké v hlubokém talíři, aby vynikla jejich hustá konzistence a lákavá vůně. Pro dotvoření dokonalého chuťového zážitku se k fazolím na kyselo skvěle hodí čerstvě upečený chléb – ideálně kváskový nebo šumavský. Křupavá kůrka chleba a jeho nadýchaná střídka dokonale ladí s kyselostí fazolí a vytváří harmonickou kombinaci chutí. Fazole na kyselo se ale neobejdou ani bez lžíce husté a osvěžující kysané smetany, která pokrm zjemní a dodá mu na sytosti.

Oblíbenou variantou je také fazolová polévka s kyselou smetanou, která zahřeje a zasytí. Podává se v polévkových miskách a zdobí se lžící kysané smetany a nasekanou pažitkou nebo petrželkou. Pro milovníky výraznějších chutí je možné přidat i opečenou cibulku nebo pár kapek kvalitního dýňového oleje. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, fazole na kyselo i fazolová polévka s kyselou smetanou vám zaručeně připomenou tradiční českou kuchyni a potěší vaše chuťové pohárky.

Fazole na kyselo v moderní době

Fazole na kyselo, tradiční české jídlo, které evokuje vzpomínky na babiččinu kuchyni, si i v dnešní uspěchané době zachovává své místo na talíři. Ačkoliv se moderní gastronomie neustále vyvíjí a přichází s novými trendy, některé klasiky zkrátka nestárnou. Fazole na kyselo, ať už jako samostatný pokrm s chlebem, nebo jako příloha k uzenému masu, jsou toho jasným důkazem. Stejně tak oblíbená je i fazolová polévka s kyselou smetanou, která v sobě snoubí sytost fazolí s příjemně nakyslou chutí. Tajemství lahodné chuti se ukrývá v jednoduchosti a kvalitních surovinách. Základem jsou poctivé fazole, nejlépe ty, které se vařily s kouskem uzeného masa, a kvalitní zakysaná smetana. Chuť pak doladí kapka octa, kmín a sladká paprika. Fazole na kyselo a fazolová polévka s kyselou smetanou jsou důkazem, že tradiční česká kuchyně má stále co nabídnout i modernímu strávníkovi.

Publikováno: 29. 10. 2024

Kategorie: gastronomie