Upečte si svůj první jednoduchý dort i bez zkušeností!
Výběr jednoduchého receptu
Při výběru jednoduchého receptu na dort pro začátečníky je důležité zvážit několik faktorů. Za prvé, vyberte si recept s minimem ingrediencí a kroků. Čím jednodušší, tím lépe, zvláště pokud s pečením teprve začínáte. Za druhé, hledejte recepty, které využívají běžně dostupné ingredience. Není nic horšího, než když musíte kvůli jednomu receptu obíhat specializované obchody. Za třetí, věnujte pozornost fotografiím hotového dortu a komentářům ostatních pekařů. To vám poskytne představu o tom, jak by měl dort vypadat a chutnat, a také o případných nástrahách receptu. Nebojte se experimentovat a postupně zkoušet složitější recepty. Pečení dortů by mělo být především zábavou!
Nezbytné ingredience a pomůcky
Pro přípravu vašeho prvního dortu nebudete potřebovat žádné speciální vybavení ani exotické ingredience. Vše seženete v běžném obchodě s potravinami. Začněme s těstem. Základem je hladká mouka, kterou najdete v každém obchodě. Dále budete potřebovat cukr křupla, vejce, máslo a prášek do pečiva. Pro ty, kteří se vyhýbají lepku, existuje i bezlepková varianta mouky. Nezapomeňte na špetku soli, která zvýrazní sladkou chuť dortu. Co se týče pomůcek, vystačíte si s míchací miskou, metličkou a dortovou formou. Pokud máte doma kuchyňského robota, můžete ho s klidem využít, ale pro začátečníky to není nezbytné. Důležité je mít formu dobře vymazanou a vysypanou, aby se vám dort nepřipekl. Na vymazání formy se skvěle hodí máslo a hrubá mouka. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv recept, nejdůležitější je nebát se experimentovat a užít si proces pečení.
Příprava formy na pečení
Před samotným mícháním těsta je potřeba věnovat chvíli přípravě formy na pečení. Správná příprava zajistí, že se dort nepřipeče a půjde snadno vyklopit. Nejdříve je důležité vybrat správnou velikost formy vzhledem k množství těsta. Pro jednoduchý dort pro začátečníky se obvykle hodí kulatá forma o průměru 20-23 cm.
Forma se následně vymaže máslem nebo olejem. Důležité je vymazat i boky formy, aby se dort nepřichytil. Po vymazání se forma vysype moukou. Mouku je potřeba rozprostřít po celé formě, včetně boků. Přebytečná mouka se vysype.
Místo mouky lze použít i strouhanku nebo mleté ořechy, které dodají dortu zajímavější chuť. Pečlivá příprava formy je základním krokem k upečení dokonalého dortu.
Míchání těsta krok za krokem
Než se pustíte do pečení, ujistěte se, že máte všechny ingredience v pokojové teplotě. Studené suroviny by se nemusely dobře spojit a dort by pak nemusel správně nakynout. Začněte tím, že si do mísy prosejete mouku s práškem do pečiva. Prosívání dodá těstu na vzdušnosti a dort bude nadýchanější. V další míse vyšlehejte změklé máslo s cukrem do světlé a nadýchané pěny. Postupně zašlehávejte vejce, jedno po druhém, a vždy důkladně promíchejte. Nezapomeňte, že každé vejce by mělo být do těsta zapracováno alespoň půl minuty, aby se krásně spojilo s máslovou směsí. Nyní přichází čas na tekuté ingredience. Přidejte mléko nebo jogurt a vanilkový extrakt a míchejte, dokud se vše nespojí. Nakonec po částech přidávejte prosátou mouku a míchejte jen do té doby, než se všechny ingredience spojí. Nepřemíchávejte, těsto by se mohlo stát tuhé. Hotové těsto nalijte do vymazané a vysypané dortové formy a pečte v předehřáté troubě podle instrukcí v receptu. Před vytažením z trouby zkontrolujte špejlí, zda je dort propečený.
Druh dortu | Obtížnost | Doba přípravy | Cena surovin (přibližně) |
---|---|---|---|
Bublanina | Velmi snadná | 1 hodina | 150 Kč |
Tvarohový dort s piškoty | Snadná | 1,5 hodiny | 200 Kč |
Mrkvový dort s krémovým sýrem | Středně těžká | 2 hodiny | 250 Kč |
Pečení dortu dozlatova
Pečení je pro mnohé z nás tou nejpříjemnější částí celého procesu. Vůně vanilky a másla linoucí se z trouby, to je něco, co prostě zahřeje u srdce. Ale i u jednoduchého dortu pro začátečníky je potřeba dát si pozor na pár věcí, abychom dosáhli kýženého výsledku - krásně zlatavého povrchu.
Než vložíte korpus do trouby, ujistěte se, že je trouba předehřátá na teplotu uvedenou v receptu. Každá trouba peče trochu jinak, proto je dobré dort během pečení hlídat. Zlatavá barva je signálem, že je dort hotový. Pro jistotu můžete provést test špejlí - pokud po zapíchnutí do středu dortu vyjde suchá, je hotovo. Pokud se těsto na špejli lepí, je potřeba dort péct ještě pár minut.
Doba pečení se liší podle typu trouby a také podle velikosti a tvaru dortu. Obecně platí, že menší a tenčí dorty se pečou kratší dobu než velké a vysoké. Pokud pečete dort v dortové formě s odnímatelným dnem, je dobré formu umístit na plech. Zabráníte tak případnému vytékání těsta.
Kontrola propečenosti špejlí
Jedním z nejdůležitějších kroků při pečení dortu je kontrola propečenosti. I ten nejjednodušší dort pro začátečníky se může proměnit v nepovedenou záležitost, pokud ho vytáhnete z trouby příliš brzy nebo naopak pozdě. Zlatavá barva korpusu je sice dobrým vodítkem, ale pro jistotu je vždy lepší použít špejli. Jak na to? Do středu dortu zapíchněte tenkou špejli nebo párátko. Pokud po vytažení zůstane čisté, bez nalepeného těsta, je dort hotový. Pokud se na špejli těsto lepí, potřebuje dort v troubě ještě pár minut. V tom případě zkontrolujte propečenost znovu za 5-10 minut. Doba pečení se může lišit v závislosti na typu trouby a receptu, proto je důležité kontrolovat propečenost pravidelně. Pamatujte, že i lehce nedopečený dort je lepší než přesušený.
Chlazení dortu na mřížce
Po upečení je důležité dort správně vychladit, aby se zabránilo jeho srážení nebo deformaci. Než se do toho pustíte, nechte dort v formě asi 10-15 minut vychladnout. Během této doby se okraje dortu mírně smrští a lépe se vyklopí. Po uplynutí této doby opatrně uvolněte okraje dortu od formy pomocí nože s tenkou čepelí. Poté si připravte mřížku na chlazení dortů. Pokud ji nemáte, postačí i obyčejná mřížka z trouby. Důležité je, aby pod dortem mohl volně proudit vzduch. Formu s dortem otočte dnem vzhůru na mřížku a opatrně ji sejměte. Pokud se dort nechce uvolnit, můžete mu pomoci jemným poklepáním na dno formy. Nyní nechte dort na mřížce zcela vychladnout. V závislosti na velikosti a typu dortu to může trvat i několik hodin. Teprve po úplném vychladnutí můžete dort zdobit krémem nebo polevou. Pokud byste dort zdobili ještě teplý, krém by se mohl roztéct a poleva by špatně držela.
Pečení dortu nemusí být žádná věda! I s jednoduchým receptem a trochou trpělivosti zvládne upéct lahodný dort i úplný začátečník.
Božena Černá
Snadná poleva a dekorace
I když je dort sám o sobě lahodný, s pěknou polevou a ozdobami bude neodolatelný. Pro začátečníky je ideální jednoduchá máslová poleva. Stačí vyšlehat změklé máslo s moučkovým cukrem a trochou mléka do hladkého krému. Pro dosažení růžové barvy přidejte pár kapek potravinářského barviva. Polevu pak naneste na vychladlý dort a uhlaďte stěrkou.
Pro dekoraci můžete použít čerstvé ovoce, jako jsou jahody, maliny nebo borůvky. Ovoce dodá dortu svěžest a barevnost. Další možností jsou čokoládové hoblinky, které snadno vytvoříte škrabkou na brambory z tabulky čokolády. Fantazii se meze nekladou, zkuste i lentilky, oříšky nebo jedlé květy. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása a i s pár dekoracemi bude váš dort vypadat skvěle.
Tipy pro začínající pekaře
Pečení dortu nemusí být nadlidský úkol, i když jste úplný začátečník. Stačí pár základních tipů a triků a i vy budete brzy péct jako profesionálové. Nejdůležitější je začít s jednoduchým receptem. Dort pro začátečníky by měl mít minimum ingrediencí a kroků, abyste se v něm neztratili. Pečlivě si přečtěte celý recept, než začnete, a připravte si všechny ingredience a nástroje předem. Dodržujte přesně uvedené množství surovin, protože i malá odchylka může ovlivnit výsledek. Používejte kuchyňskou váhu a odměrky pro co nejpřesnější měření. Během pečení dortu neotvírejte troubu příliš často, protože by mohl klesnout. Raději zkontrolujte propečenost špejlí – pokud po vytažení z těsta zůstane čistá, je dort hotový. Nebojte se experimentovat a postupně zkoušet složitější recepty. S každým upečeným dortem získáte více zkušeností a sebevědomí. Pamatujte, že pečení má být zábava!
Publikováno: 02. 11. 2024
Kategorie: gastronomie