Tajemství kalfas: Jak chytit tuto dravou rybu?

Kalfas

Kalfas: Druh ryby

Kalfas je slangové označení pro druh ryby, které se používá především v rybářském slangu. Tento výraz nemá oporu v oficiálním názvosloví ryb a neoznačuje žádný konkrétní druh. Pravděpodobně se jedná o slangový výraz, který vznikl v určitém regionu nebo skupině rybářů a uchytil se pro označení nějaké běžné ryby. Je možné, že se kalfas používá pro ryby menší velikosti nebo pro ryby, které nemají velkou sportovní hodnotu. Bez bližšího kontextu a znalosti původu tohoto výrazu však nelze s jistotou určit, o jaký druh ryby se jedná. Pro přesnou identifikaci ryby je vždy lepší používat oficiální názvy druhů.

Vzhled a charakteristika

Kalfas obrovský je impozantní ryba s protáhlým, ze stran zploštělým tělem hydrodynamického tvaru. Dorůstá délky až tří metrů a hmotnosti přes 200 kilogramů, čímž se řadí mezi největší kostnaté ryby světa. Jeho hřbet zdobí mohutná hřbetní ploutev, která se táhne od hlavy až k ocasu. Zbarvení kalfasa je variabilní, obvykle se pohybuje v odstínech šedé, hnědé a olivové. Břicho je světlejší, často s bílými skvrnami. Charakteristickým znakem kalfasa je jeho horní čelist, která je protažená do jakéhosi zobáku. Tento zobák je velmi pevný a slouží kalfasovi k lovu potravy. Kalfas obrovský je dravá ryba, která se živí především menšími rybami, hlavonožci a korýši.

Rozšíření a stanoviště

Kalfas obývá sladké vody tropické Afriky, konkrétně povodí řek Kongo, Nil, Niger, Volta, Čadské jezero a další. Preferuje stojaté nebo pomalu tekoucí vody s bahnitým dnem a dostatkem vegetace. Vyskytuje se v jezerech, lagunách, záplavových oblastech i v umělých nádržích. Kalfas je druh ryby adaptabilní na různé podmínky, snáší i nízké koncentrace kyslíku ve vodě. V období dešťů se často vydává do zatopených oblastí, kde se živí a rozmnožuje. Vyskytuje se v hejnech a vyhledává místa s dostatkem potravy, jako jsou porosty vodních rostlin, kořeny stromů nebo kmeny padlé do vody.

Potrava a způsob lovu

Kalfasi jsou dravé ryby a jejich jídelníček se liší v závislosti na jejich velikosti a prostředí, ve kterém žijí. Menší kalfasi se živí převážně planktonem, larvami hmyzu a dalšími drobnými bezobratlými živočichy. Jak rostou, jejich kořist se zvětšuje a zahrnuje i menší ryby, obojživelníky a korýše.

Dospělí kalfasi jsou vrcholoví predátoři ve svém ekosystému a živí se širokou škálou kořisti, včetně jiných ryb (okoun, štika, plotice), raků, žab a dokonce i malých savců, kteří se přiblíží k vodní hladině.

Kalfasi jsou oportunističtí lovci, kteří se spoléhají na moment překvapení. Často se ukrývají ve vegetaci nebo za kameny a čekají na nic netušící kořist. Jakmile je kořist v dosahu, kalfas provede rychý výpad a chytí ji do svých ostrých zubů.

Kalfas, ten nenápadný druh ryby, skrývá v sobě tajemství hluboké vody. Je to tvor, který přežívá v tichosti a stínu, a přesto je nedílnou součástí vodního světa.

František Dvořák

Kalfas a člověk

Kalfas je v České republice známý spíše jako druh ryby. Konkrétně se jedná o cejna velkého, který nese latinské jméno Squalius cephalus. Kalfas je oblíbenou rybou sportovních rybářů, kteří oceňují jeho bojovnost a vynikající chuťové vlastnosti. Kalfas se vyskytuje v tekoucích vodách po celé Evropě a v České republice ho najdeme v řekách jako je Vltava, Labe nebo Morava. Dorůstá délky až 60 cm a hmotnosti přes 4 kg. Jeho tělo je protáhlé, z boků zploštělé a pokryté velkými šupinami. Typickým znakem kalfase je velká hlava s tupým rypcem a spodními ústy. Živí se larvami hmyzu, korýši, měkkýši a menšími rybami.

Vlastnost Kalfas Kapr obecný
Tvar těla Štíhlý, protáhlý Robustní, vysoký hřbet

Ochrana a ohrožení

Kalfas obrovský, majestátní ryba obývající teplé vody Atlantského oceánu, čelí v současnosti mnoha hrozbám. Nadměrný rybolov, poháněný poptávkou po jeho masu a ploutvích, které jsou v některých kulturách považovány za delikatesu, představuje pro populaci kalfasů vážné riziko. Intenzivní lov vedl k dramatickému úbytku jejich počtu a některé populace se již nemusí nikdy vzpamatovat. Dalším faktorem ohrožujícím kalfasy je znečištění oceánů. Plasty, chemikálie a další odpadní látky končící v mořích a oceánech mají devastující dopad na mořský ekosystém a kalfasové nejsou výjimkou. Ochrana kalfasů je proto klíčová pro zachování biodiverzity našich oceánů. Je nezbytné zavést a důsledně dodržovat kvóty na rybolov, bojovat proti nelegálnímu rybolovu a omezit znečišťování moří. Pouze tak dáme kalfasům a dalším ohroženým druhům šanci na přežití.

Zajímavosti o kalfasech

Kalfas je v mnoha jazycích označení pro druh ryby z čeledi kranasovitých. Tyto ryby se vyznačují protáhlým tělem a často i pestrým zbarvením. Kalfas pruhovaný, známý také jako ryba sapín, je oblíbenou pochoutkou v některých zemích Středomoří. Jeho maso je ceněno pro svou jemnou chuť a pevnou texturu. Kalfas obecný je naopak menší druh, který se vyskytuje i v Atlantském oceánu. I když není tak vyhledávaný jako jeho středomořský příbuzný, i kalfas obecný je jedlý a v některých oblastech tvoří běžnou součást rybářských úlovků. Zajímavostí je, že název „kalfas“ se používá i pro označení učedníka v některých řemeslech, například u krejčích nebo ševců. Toto pojmenování má kořeny v tureckém jazyce a do češtiny se dostalo pravděpodobně prostřednictvím kontaktů s Osmanskou říší.

Publikováno: 20. 10. 2024

Kategorie: gastronomie