Odpověď: Pelmeně: Ruská pochoutka, která vás zahřeje i zasytí

Pelmeně

Původ a historie pelmení

Původ pelmení, ruských knedlíčků z těsta plněných masem nebo zeleninou, je zahalen tajemstvím a existuje několik teorií o jejich původu. Jedna z nejrozšířenějších teorií tvrdí, že pelmeně pocházejí z Uralu a do Ruska se dostaly s ugrofinskými kmeny. Slovo "pelmeň" pochází z ugrofinského jazyka a znamená "ucho z těsta". Jiná teorie spojuje pelmeně s čínskými knedlíčky wonton, které se do Ruska mohly dostat prostřednictvím obchodních cest. Bez ohledu na svůj původ se pelmeně staly oblíbeným pokrmem v Rusku a dalších slovanských zemích. Tradičně se plní mletým masem, cibulí a kořením, ale existuje i mnoho variant s náplní zeleninovou, sýrovou nebo houbovou. Pelmeně se vaří ve vodě nebo vývaru a podávají se s máslem, zakysanou smetanou nebo octem. Jsou sytým a chutným jídlem, které zahřeje v chladných dnech.

Tradiční náplně a variace

Tradičně se pelmeně plní směsí mletého masa, nejčastěji vepřového, hovězího nebo jehněčího, s cibulí, solí a pepřem. Pro šťavnatější náplň se přidává voda nebo vývar. Ruské koule z těsta, ať už se jim říká pelmeně, vareniky nebo pirohy, nabízejí nepřeberné množství variací. Oblíbená je náplň z hub, zelí, tvarohu nebo brambor. Moderní kuchyně experimentuje s netradičními kombinacemi, jako je sýr s špenátem, dýně s kozím sýrem nebo krevetami s avokádem. Důležité je, aby náplň byla dostatečně výrazná a chuťově vyvážená.

Příprava těsta na pelmeně

Tradiční ruské pelmeně, ale i jejich blízcí příbuzní, ruské koule z těsta plněné masem nebo zeleninou, začínají svou cestu na talíř u správně připraveného těsta. Základ tvoří mouka, voda a špetka soli. Pro dosažení pružného a vláčného těsta je důležité ingredience správně zpracovat. Do hromádky mouky na vále se udělá důlek, do kterého se vlije voda se solí. Postupným zapracováním mouky z okrajů se tvoří těsto, které se hněte alespoň 10 minut, dokud není hladké a pružné. Pokud se těsto lepí, stačí přidat trochu mouky. Vypracované těsto se zabalí do potravinové fólie a nechá se alespoň 30 minut odpočinout v lednici. Během této doby gluten v mouce zvláční a těsto se bude lépe vyvalovat a následně i tvarovat. Správně připravené těsto je základem pro lahodné a šťavnaté pelmeně nebo ruské koule, které si jistě zamilujete.

Tipy pro perfektní náplň

Tajemství neodolatelných pelmení a ruských koulí tkví v dokonalé harmonii těsta a lahodné náplně. Zapomeňte na fádní a suchou náplň! Použijte kombinaci vepřového a hovězího masa pro šťavnatost a plnou chuť. Nebojte se experimentovat s jehněčím masem, které dodá náplni exotický nádech. Pro vegetariánskou verzi zvolte směs hub, cibule a mrkve, ochucenou čerstvými bylinkami. Náplň by měla být vždy dobře ochucená solí, pepřem a česnekem. Pro extra chuťový rozměr přidejte do masové náplně nadrobno nakrájenou cibuli orestovanou dozlatova. Tajnou ingrediencí je pak ledově studená voda nebo vývar, kterou vmícháte do masové směsi. Díky tomu bude náplň po uvaření krásně šťavnatá a nadýchaná. Nezapomeňte náplň před plněním těsta důkladně promíchat a nechat odležet v chladu, aby se chutě krásně prolnuly.

Správné tvarování pelmení

Tvarování pelmení, malých knedlíčků z těsta plněných masem nebo zeleninou, je tradičním uměním v ruské kuchyni. Existuje mnoho způsobů, jak pelmeně tvarovat, a každý region má své vlastní preference. Nejběžnějším tvarem je jednoduchý půlměsíc. Vytvoří se z malého kolečka těsta, které se naplní náplní a přeloží napůl. Okraje se pevně stlačí k sobě, aby se během vaření náplň nevylila. Pro dekorativní vzhled lze okraje těsta jemně nařasit. Další oblíbenou variantou je tvar ouška. Vytvoří se tak, že se okraje půlměsíce spojí k sobě a jemně se k sobě přitisknou. Tento tvar je nejen estetický, ale také pomáhá pelmeně udržet si více šťávy z náplně. Pro zkušenější kuchaře existují i složitější tvary, jako jsou například trojúhelníky, kytičky nebo vrtule. Bez ohledu na zvolený tvar je důležité zajistit, aby byly pelmeně dobře uzavřené, aby se během vaření nerozpadly.

Vaření a podávání pelmení

Pelmeně, ty malé knedlíčky plněné masem, jsou symbolem ruské kuchyně. Jejich příprava není složitá, ale vyžaduje trochu trpělivosti. Těsto, nejčastěji z mouky, vajec a vody, se vyválí na tenkou placku a vykrajují se z ní kolečka. Do středu každého kolečka se vloží lžička masové náplně, nejčastěji z mletého hovězího nebo vepřového masa smíchaného s cibulí a kořením. Okraje těsta se pak přehne a pevně stlačí k sobě, aby se pelmeně během vaření nerozpadly. Vaří se v osolené vodě do změknutí, obvykle 5-7 minut od chvíle, kdy vyplavou na hladinu. Podávají se horké, často polité rozpuštěným máslem a posypané čerstvou petrželkou. Oblíbenou variantou jsou i pelmeně polité zakysanou smetanou. Ruské koule z těsta plněné masem nebo zeleninou, v podstatě větší verze pelmení, se připravují podobně. Liší se především velikostí a náplní, která může být pestřejší. Kromě masa se do nich přidává i zelenina, houby nebo sýr. Vaří se o něco déle než pelmeně a podávají se s různými omáčkami, například rajčatovou, koprovou nebo smetanovou. Ať už se rozhodnete pro klasické pelmeně nebo jejich větší variantu, jedno je jisté - tato ruská pochoutka vás zaručeně zahřeje a zasytí.

Pelmeně, ty malé balíčky radosti, skryté v horké vodě, čekající na okamžik, kdy se rozplynou na jazyku a zahřejí duši.

Bořivoj Novotný

Pelmeně v české kuchyni

Ačkoliv název "pelmeně" evokuje ruskou kuchyni, podobné taštičky plněné masem nebo zeleninou najdeme i v české gastronomii. Ruské koule z těsta plněné masem nebo zeleninou, jak se jim někdy říká, se v Čechách objevily pravděpodobně s přílivem ruské kultury v 19. století. Připravují se z jednoduchého těsta z mouky, vajec a vody, které se vyválí na tenkou placku. Z ní se pak vykrajují kolečka, plní se směsí mletého masa, cibule a koření a nakonec se spojí do charakteristického tvaru. Pelmeně se vaří ve slané vodě a podávají se s rozpuštěným máslem, zakysanou smetanou nebo octem. Oblíbenou variantou jsou i pelmeně polité výpekem z cibule a slaniny. Ačkoliv příprava domácích pelmení je poměrně pracná, existuje řada restaurací a bister, kde si na této ruské, respektive české verzi, můžete pochutnat.

Vlastnost Pelmeně Tortellini
Původ Rusko Itálie
Tvar Obvykle kulaté, někdy "uši" Obvykle ve tvaru prstenu

Zajímavosti o pelmeněch

Pelmeně, ty malé knedlíčky plněné masem, skrývají mnohá překvapení. Věděli jste například, že jejich název pochází z ugrofinského slova „pel'n'an“, což v překladu znamená „ucho z těsta“? Tvar pelmení skutečně připomíná ouško a tato podoba není náhodná. Podle legendy symbolizovala uši zvířat obětovaných bohům. Pelmeně se tradičně jedí v zimě, a to ve velkém množství. Bývaly symbolem blahobytu a pohostinnosti. Čím více jich hostitelka navařila, tím větší úctu projevovala svým hostům. Zajímavostí je, že pelmeně se nevařily pouze s masovou náplní. Oblíbené byly i varianty se zelím, houbami nebo rybami. Dnes se pelmeně staly oblíbeným pokrmem napříč celým světem.

Publikováno: 07. 11. 2024

Kategorie: gastronomie